niedziela, 30 października 2011

Córki Księżyca - Lynne Ewing

"Bogini Nocy. W zimnym ogniu" Lynne Ewing

Tytuł: Bogini nocy. W zimnym ogniu
Autor: Lynne Ewing
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 450
Cena z okładki: 39,90 zł

Cztery dziewczyny, cztery charaktery - jedno przeznaczenie. Vanessa, Catty, Serena i Jimena, pozornie przeciętne mieszkanki słonecznej Kalifornii dzielą wspólny sekret. Każda z nich została obdarowana specjalną mocą. Każda z nich ma zadanie do wypełnienia. Każda z nich jest boginią... Vanessa potrafi stać się niewidzialna, Catty podróżuje w czasie, Serena umie czytać w myślach, Jimena zaś ma zdolność przewidywania przyszłości. Tylko razem mogą stawić - Atroxowi, stworzeniu, które karmi się ludzką nadzieją i poluje na niewinnych ludzi w najmodniejszych nocnych klubach Wybrzeża. Choć pradawny i zły do szczętu, Atrox znakomicie radzi sobie we współczesnym świecie - jego śladem podąża liczna grupa zaprzysięgłych wyznawców (a właściwie ofiar, ale na jedno wychodzi). Niestety - wiek lat nastu nie predestynuje nikogo do bycia boginią i dziewczyny, choć każda potężna na swój sposób, muszą radzić sobie nie tylko ze śmiertelnym zagrożeniem, ale również z codziennością, która bywa gorsza od najbardziej przerażającego koszmaru.

Szczerze? Spodziewałam się więcej po tej książce, zwłaszcza, że bardzo kusi okładką i opisem na odwrocie. A tymczasem... Myślałam, że będzie to coś lepszego. Troszkę się na niej zawiodłam. Główne bohaterki mają charaktery bez wyrazu, bratają się z wrogami, choć praktycznie o nich nic nie wiedzą (tylko to, że są źli), na wszystko znają odpowiedź, niczego się nie boją, kiedy idą na akcję to się stroją i walcząc w miejscu publicznym nikt ze znajdujących się tam ludzi tego nie zauważa. Moje oko wychwyciło same niedorzeczności.

Ocena: 4/10


"Nocny cień. Tajemny zwój" Lynne Ewing

Tytuł: Nocny cień. Tajemny zwój"
Autor: Lynne Ewing
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 450
Cena z okładki: 39,90 zł

Jimena zawsze była jedną z najtwardszych dziewczyn w całych Stanach. Choć nie należy już do żadnego z gangów, jej imię nadal budzi lęk. Tylko jedna osoba była w stanie zburzyć spokój Jimeny - Veto, jej ukochany, który zginął w walce z wrogim gangiem... A może wcale nie? Gdy Veto nagle powraca, Jimena odkrywa, że chłopak zawarł pakt z diabłem - pakt, który może kosztować oboje z nich może kosztować życie.
Catty zawsze marzyła o tym, by poznać swoją prawdziwą matkę - tę, która porzuciła ją na poboczu pustynnej drogi. Na szczęście dziewczyna ma moc i może cofnąć się w czasie, by poznać prawdę o swoim pochodzeniu... A prawda ta okazuje się bardziej skomplikowana i niepokojąca niż Catty mogłaby przypuszczać.Ta niewiele lepsza od poprzedniej. Równie niewyraziste charaktery, nie bojące się niczego bohaterki. Tu dodatkowo jeszcze mocniej zauważyłam sprzeczność bohaterów negatywnych. W jednym rozdziale jeden z nich ratuje boginie przed niebezpieczeństwem, ale za kilka stron mówi im, że to dlatego, że sam chce je dopaść. Jeszcze w następnym prawie wyznaje jednej z nich miłośc i wymieniają między sobą ślinę, by później atakować je lub im grozić (ewentualnie znikać).
Czterema słowami podsumowując: "nie ogarniam tej książki".

Ocena: 4/10

2 komentarze:

  1. Poważnie? Tak nisko? Chciałam bardzo przeczytać i spodziewałam się naprawdę dobrej książki... Szkoda

    OdpowiedzUsuń
  2. Każdy ma swój gust, może Tobie się akurat spodoba. Jak dla mnie wyszło poniżej przeciętnej.

    OdpowiedzUsuń