sobota, 20 lipca 2013

Jeśli zostanę - Gayle Forman

Tytuł: Jeśli zostanę
Tytuł oryginalny: If I stay
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 248
Cena z okładki: 24,90


Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, , wspomina dotychczasowe życie.
 Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. "Jeśli zostanę" opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać.


„Jeśli zostanę” opowiada historię nastoletniej Mii. Dziewczyny, która ma wszystko, co potrzebne jej do szczęścia: kochających rodziców, młodszego brata, wspaniałego chłopaka Adama, przyjaciółkę na dobre i złe Kim, ale też muzykę, która łączy ich wszystkich. Ale wszystko się zmienia, gdy cała jej rodzina ulega wypadkowi, a ona przeżywa jako jedyna i w ciężkim stanie trafia do szpitala. I wtedy pojawiają się dwie dziewczyny: Mia poprzekłuwana rurkami, leząca na szpitalnym łóżku, odcięta od świata, a także Mia, która jako obserwator widzi cierpienie swoich dziadków, Kim, Adama, który rozpaczliwie próbuje się do niej dostać. Może wybrać: zostać na tym świecie lub odejść. Czuwając nad „żywą” Mią, wraca we wspomnieniach do rodziców, brata, ukochanego, przyjaciółki. Ale wybór, którego musi dokonać nie jest taki prosty, jak może się wydawać.
To opowieść o tym, jak poradzić sobie ze stratą. Jak żyć dalej, gdy wszystko wydaje się nie mieć już sensu. O tym, że zawsze możemy znaleźć kogoś, kto stanie za nami murem i będzie o nas walczył, nawet jeśli ta walka może zakończyć się porażką. O tym, że nawet w ciągu sekundy nasze życie może się całkowicie zmienić. O tym, jak szybko trzeba czasem dorosnąć. O potędze miłości.
To książka, przy której łzy kręcą się w oku. Przepełniona bólem, stratą i cierpieniem. Wzruszająca, dająca do myślenia, zachęcająca do „zatrzymania się” i zastanowienia nad swoim życiem.
Skłaniająca czytelnika do odpowiedzi na pytanie: „Czy ja miałbym odwagę, by wrócić?”

Ocena: 7/10


"Miłość to dziwka"


___________________________________
Wpadła mi niedawno w ucho świetna piosenka Demi Lovato "Heart Attack". Ciekawy tekst, podoba mi się zwłaszcza ten fragment:
"Putting my defenses up
Cause I don't wanna fall in love
 If I ever did that, I think I'd have a heart attack."Brak komentarzy:

Prześlij komentarz